Je malý a nenápadný. Můžete si ho přinést například z lesa, procházky v parku, hřiště nebo i ze zahrady. Klíště patří mezi nejznámější přenašeče různých onemocnění. Pro člověka je nebezpečná zejména klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, anaplazmóza, tularémie, Q-horečka a TIBOLA.
Je malý a nenápadný. Můžete si ho přinést například z lesa, procházky v parku, hřiště nebo i ze zahrady. Klíště patří mezi nejznámější přenašeče různých onemocnění. Pro člověka je nebezpečná zejména klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, anaplazmóza, tularémie, Q-horečka a TIBOLA.
Jelikož klíšťata sají krev, velmi snadno šíří nemoci. Přenášejí nejen bakterie a viry, ale také menší parazity. U nás jsou nejvíce známé a také nebezpečné právě lymeská borelióza (nejčastější nemoc) a klíšťová encefalitida.
1. Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které se šíří především kousnutím infikovaným klíštětem. Virus encefalitidy se může přenést už v prvních hodinách přisátí klíštěte, protože je v infikovaném klíštěti přítomen ve slinách. Inkubační doba onemocnění je 2 až 28 dní. Infekci způsobují mikroorganismy. Je to zánětlivé onemocnění, které postihuje mozek a mozkové blány.
První vlna onemocnění připomíná chřipku s typickými příznaky, jako je horečka, bolest hlavy či svalů. Druhá vlna přichází asi týden po odeznění prvních příznaků. Když virus zaútočí na centrální nervový systém, může způsobit dočasné či trvalé ochrnutí, při těžších formách mohou zdravotní problémy přetrvávat několik týdnů až měsíců. U některých pacientů jsou následky trvalé a v nejhorším případě hrozí i smrt. Proto je důležité po přisátí klíštěte jeho rychlé odstranění a způsob jeho vytržení.
Po návratu z pobytu v přírodě si proto důkladně zkontrolujte tělo, zejména místa, jako jsou pokožka hlavy, slabiny a podpaží. Repelenty na bázi DEET mohou být účinné při odstraňování klíšťat.
Klíšťová encefalitida se nemůže přímo přenést z jedné osoby na druhou.
Očkování proti klíšťatům
Očkovací látka vás chrání před infekcí virem klíšťové encefalitidy, nezabrání však tomu, aby se klíště přisálo. Klíšťová encefalitida se může přenést i alimentární cestou kozím, kravským či ovčím mlékem, které nebylo dostatečně tepelně upraveno, a vakcína vás chrání i před touto možností přenosu infekce.
Prognóza onemocnění je relativně dobrá, 70 % pacientů se vyléčí, 30 % pacientů má trvalé nebo dočasné poškození.
2. Lymeská borelióza
Při lymeské borelióze jsou původcem bakterie, které sídlí ve střevě infikovaného klíštěte. Pokud se klíště napije určitého množství krve, tak se bakterie nejprve pomnoží ve střevě klíštěte, poté proniknou do buněk střeva klíštěte, z nich do tělní dutiny a až poté se dostávají do slinných žláz a slin klíštěte.
Je známo, že počet infikovaných klíšťat je vysoký, běžně 10 až 20 %, místy i více. To znamená, že téměř každé páté klíště může být nebezpečné pro přenos boreliózy.
Proti lymeské borelióze neexistuje preventivní vakcína. Účinná jsou antibiotika. Obecně bude zotavení rychlejší a úplnější, čím dříve začne léčba.
3. Prevence
Nejlepší způsob, jak se chránit, je zabránit kontaktu s klíšťaty.
Při pobytu v lesích, na loukách nebo v jiných oblastech, kde se klíšťata vyskytují, je důležité dodržovat následující preventivní opatření:
1. Noste vhodné oblečení
Oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi může pomoci minimalizovat riziko kontaktu s klíšťaty.
2. Používejte repelenty
Používejte repelenty s vysokým obsahem DEET (20-25%).
3. Kontrolujte tělo
Po návratu z pobytu v přírodě si důkladně zkontrolujte tělo, zejména místa, kde se klíšťatům líbí, jako jsou pokožka hlavy, slabiny a podpaží.
4. Očkování
Nejefektivnější a snadno dostupný způsob prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování, které má po 3. dávce účinnost 96-99%, je vhodné již od věku 1 roku a doporučené všem, kteří žijí v endemických oblastech, nebo cestují do rizikových oblastí.
4. Jak bezpečně odstranit klíště?
Přisáté klíště je nutné co nejdříve odstranit. Tím se sníží riziko přenosu jakékoli infekce.
1. Nejprve dezinfikujte
Dezinfikujte také samotné klíště, ještě před manipulací s ním. Nedráždivým dezinfekčním prostředkem. Alkoholové přípravky použijte až po jeho vytažení. Nevhodné je jeho polévání olejem, potírání mastí a podobnými přípravky. Po jejich aplikaci se začne dusit a do rány vypuzuje množství i nebezpečných látek.
2. Uchopte a vytáhněte klíště
Uchopte ho pinzetou (nejlépe takovou, která je na to určena – obyčejnou pinzetou můžete klíště špatně vytáhnout, nebo ho poškodit). Uchopte ho co nejblíže ke kůži – za tvrdou hlavičku. V naší nabídce také najdete set, který je na to určen – za skvělou akční cenu.
Po vytažení klíštěte je následně nutné opět ránu vydezinfikovat. Zkontrolujte, zda je po vytažení klíště celé.
Odborné vyšetření je nutné, pokud se rána začervená, oteče nebo se v jejím okolí, či jinde na těle objeví začervenání kruhovitého tvaru.
5. Závěr
Je nezbytné se proto chránit a mít znalosti o příznacích možné nákazy, abychom co nejdříve věděli vyhledat lékařskou pomoc. S prevencí a informovaností můžeme minimalizovat riziko nákazy a chránit své zdraví i zdraví našich blízkých.